Umowa o dzieło to jedna z najczęściej stosowanych umów cywilnoprawnych. Jej popularność sprowadza się do gwarancji stosunkowo niskich kosztów zatrudnienia. Jak skonstruować umowę o dzieło zgodną z przepisami?

Normy umowy o dzieło określa Kodeks cywilny

Umowa o dzieło to stosunkowo prosty dokument – osoba przyjmująca zlecenie zobowiązuje się do wykonania konkretnego dzieła, a zlecający do wypłaty konkretnego wynagrodzenia. Czynności określone w umowie muszą dać dany rezultat: naprawę przedmiotu, stworzenie towaru, stworzenie konkretnych treści. Mogą być one materialne (zbudowanie tarasu) albo niematerialne (opracowanie logo, stworzenie artykułu). Dzieło, o którym mowa w umowie powinno być możliwe do zweryfikowania w jednoznaczny sposób.

Jakie elementy musi zawierać umowa o dzieło?

 

  1. Informacje o stronach

Jak w przypadku każdej innej umowy cywilnoprawnej, w umowie o dzieło muszą znaleźć się dane osoby zlecającej wykonanie danego dzieła i strony wykonującej dzieło. Jeżeli są to osoby fizyczne, to w umowie powinny znaleźć się na przykład ich imiona, nazwiska, PESELE, numer i seria dowodu, data urodzenia, imiona rodziców  i dane adresowe.

Jeśli stronami umowy są osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, to obok nazwisk powinna znaleźć się też nazwa działalności i numer NIP.

Jeżeli stroną umowy jest spółka, to na umowie musi znaleźć się jej nazwa, adres siedziby, numer wpisu do KRS i osoba reprezentująca.

 

  1. Przedmiot umowy o dzieło

W umowie musi być opisany przedmiot dzieła. Sposób opisu zależy od rodzaju dzieła, ważne jednak, żeby był jak najbardziej szczegółowy. W przypadku rzeczy materialnych mogą się w nim znaleźć wymiary, kolor, materiał. W przypadku dzieła niematerialnego może to być ilość znaków, jaką ma mieć dzieło, ilość stron, cechy wyglądu danego dzieła. Jak największa ilość szczegółów będzie pomocna w momencie niewywiązania się wykonawcy dzieła ze swoich obowiązków.

 

Ważne jest też określenie terminu, w jakim ma być wykonane dzieło.

 

  1. Wynagrodzenie za dzieło

Umowa musi też oczywiście zawierać kwotę, jaką osoba wykonująca otrzyma za dzieło. Wynagrodzenie może mieć formę ryczałtową (kwota ustalona z góry) albo kosztorysową (wynagrodzenie zależne od spisu prac wchodzących w zakres wykonania dzieła oraz ich koszty). Wynagrodzenie może być też wypłacane w ratach po konkretnych etapach albo jednorazowo. W umowie powinna się też znaleźć informacja o terminie, w jakim wykonawca otrzyma wynagrodzenie.

 

  1. Kara umowna

W umowie może, ale nie musi, znaleźć się zapis o karze umownej. Jest to zabezpieczenie interesu osoby zlecającej. Taki zapis spowoduje, że w przypadku niewykonania dzieła albo wykonania go w sposób nieprawidłowy, osoba zlecająca będzie mogła domagać się kary. Należy określić jej kwotę oraz okoliczności, w których będzie możliwa jej wypłata.

 

  1. Dodatkowe informacje

W zależności od przedmiotu dzieła w umowie mogą się też znaleźć dodatkowe informacje, takie jak sposób wykonania działa, osoba, która dostarcza materiały i narzędzia, jakie mają być przy nim wykorzystane, sposób przekazania działa, warunki odstąpienia od umowy, ewentualne korzystanie z pomocy osób trzecich.

 

  1. Podpisy obu stron

Umowa o dzieło skonstruowana w ten sposób powinna chronić interesy zarówno osoby zlecającej, jak i wykonawcy.