Polski Ład to seria nowych rozwiązań zaproponowana przez rząd. Większość z nich w dużym stopniu wpłynie na przedsiębiorców. Jedna z największych zmian dotyczy leasingu.

 

Leasing – jeden z ważniejszych instrumentów finansowych dla przedsiębiorców

Leasing to rozwiązanie, dzięki któremu firmy mogą korzystać z nowych pojazdów, maszyn i urządzeń przez pewien określony w umowie okres. Po tym czasie mogą je wykupić, ale nie muszą. Najczęściej leasingowane są auta. Dotychczas przedsiębiorcy często leasingowali je przez kilka lat, na koniec dokonywali wykupu i następnie sprzedawali auto po okresie pół roku. Wtedy nie musieli płacić podatku dochodowego ze zbycia. Rząd chce ukrócić ten proceder, co może sprawić, że leasing przestanie być opłacalny.

 

Jakie zmiany w leasingu wprowadzi Polski Ład?

Nowe przepisy, które wejdą w życie już od stycznia 2022 roku, wydłużają termin pozwalający na wyłączenie z przychodów kwot uzyskanych ze zbycia składników majątku związanego z zakończeniem umowy leasingu z 6 miesięcy na aż 6 lat. Oznacza to, że przedsiębiorca, który po upływie okresu leasingu  i wykupieniu pojazdu, niezależnie od tego czy wprowadził go do ewidencji środków trwałych prowadzonej działalności gospodarczej czy nie, będzie go chciał  zbyć, zobowiązany będzie  do zapłaty podatku dochodowego i VAT. Może to być koszt kilku albo nawet kilkunastu tysięcy złotych. Nowe przepisy obowiązują także przedsiębiorców, którzy już rozpoczęli leasingowanie auta. Osoby, które wykupują przedmioty z leasingu i nie będą ich użytkować, mogą przekazać je w darowiznę najbliższym osobom z rodziny. Po pół roku sprzedaż przedmiotu nie stanowi przychodu przedsiębiorcy. Warto jednocześnie zauważyć, że w przypadku pozornych umów darowizny, organy kontroli skarbowej mogę zakwestionować takie rozwiązanie.

 

Zmiany w leasingu będą miały duże konsekwencje

Nowe przepisy wpłyną nie tylko na kieszenie przedsiębiorców, ale również na całą gospodarkę. Będzie to oznaczało wolniejszy rozwój firm, mniej inwestycji, a tym samym spowolnienie gospodarki. Jest to też oczywiście zła wiadomość dla firm, które zajmują się leasingiem – ich produkt przestaje być atrakcyjny.

 

Jaka alternatywa dla leasingu?

Nowe przepisy sprawią, że leasing nie będzie już tak atrakcyjny. Przedsiębiorcy zaczną więc szukać nowych rozwiązań. Jednym z nich może być wynajem. Więcej przedsiębiorców będzie też na pewno brać pojazdy na kredyt, co jeszcze zwiększy zadłużenie polskich firm.