Prosta Spółka Akcyjna (P.S.A.) to nowa forma prowadzenia działalności, która została zaproponowana przez rząd. Jej założenie ma być proste i tanie. Jak będzie to wyglądało w praktyce?

 

Prosta Spółka Akcyjna – nowa alternatywa dla przedsiębiorców

Nowa forma prawna ma opierać się przede wszystkim na dwóch zasadach – minimum formalności i maksimum zastosowania elektronicznych procedur. Ma być to kusząca opcja dla nowych przedsiębiorców i alternatywa dla jednoosobowej działalności gospodarczej. Konstrukcja prawna nowego rodzaju działalności przypomina model anglosaski, więc na pewno będzie to nowość w naszym kraju.

 

Jak założyć spółkę akcyjną – dwa warianty

Chociaż nowy rodzaj spółki można założyć w sposób tradycyjny, to istnieje też opcja on-line, która ma ułatwić cały proces. Zacznijmy od początku, a więc od nazwy – powinna ona zawierać słowa „prosta spółka akcyjna”, możliwy jest też skrót P.S.A. Taką spółkę mogą założyć osoby fizyczne, ale też prawne (jedna lub więcej osób). Jedynym wyjątkiem jest tutaj jednoosobowa spółka z o.o.

 

Wariant tradycyjny

Jeżeli zakładamy spółkę w sposób tradycyjny, to należy zawrzeć umowę prostej spółki akcyjnej w formie aktu notarialnego. Musi zawierać nazwę, siedzibę spółki i przedmiot jej działalności. W umowie musi być też informacja o liczbie, serii i numerach akcji, związanych z nimi przywilejami, akcjonariuszach i cenie emisyjnej. Jeżeli akcjonariusze wnoszą do spółki wkłady pieniężne, to należy określić samych akcjonariuszy, przedmiot ich wkładów, serie i numery akcji, które za nie otrzymają.

Nowością w P.S.A. jest to, że nie trzeba powoływać zarządu i rady nadzorczej, a zamiast tego można powołać radę dyrektorów, która łączy w sobie funkcje tych dwóch organów. Dlatego właśnie w umowie spółki trzeba też określić jej organy, a jeżeli posiada ona zarząd i radę nadzorczą, to trzeba wskazać liczbę ich członków.

 

Drugą nowością w P.S.A. jest wysokość kapitału akcyjnego. Może się on zaczynać już od 1 złotego. Na kapitał przeznacza się wkłady, ale nie muszą to być wszystkie z nich.

Nową spółkę trzeba też zarejestrować w KRS-ie w ciągu 6 miesięcy od zawarcia umowy spółki. Wniosek w tej sprawie składa zarząd albo rada dyrektorów – dokument musi być podpisany przez wszystkich członków. W takim wniosku muszą znaleźć się wszystkie te same informacje co na umowie spółki. Do tego trzeba dołączyć oryginały albo odpisy poświadczone za zgodność poniższych dokumentów:

  • umowę spółki
  • oświadczenie członków zarządu na temat wielkości kapitału akcyjnego – ta kwota musi być ustalona na podstawie sumy wartości wniesionych wkładów przeznaczonych na kapitał
  • oświadczenie członków, że wspomniane wkłady zostały wniesione w części przewidzianej w umowie spółki,
  • adresy do doręczeń członków zarządu (fizyczne lub elektroniczne)
  • podpisana lista akcjonariuszy z podaniem nazwiska, imienia i ewentualnie firmy oraz liczby i serii akcji przez nich objętych

 

Do wniosku należy też dołączyć dowód uiszczenia opłat związanych z rejestracją. Będzie to opłata za rejestrację w KRS (500 zł) oraz opłata za ogłoszenie o wpisie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym  – 100 zł.

Na koniec zostało już tylko złożenie w Urzędzie Skarbowym formularza NIP-8, który zostanie przekazany do ZUS-u i GUS-u.

 

Wariant on-line

Wariant elektroniczny jest o wiele prostszy. Robi się to przy wykorzystaniu wzorca umowy w tak zwanym trybie S24. Wzorzec jest udostępniony przez Ministra Sprawiedliwości w systemie teleinformatycznym. Cały proces w teorii powinien zająć 24 godziny (jeżeli wniosek jest złożony w piątek, to oczywiście zostanie zweryfikowany w poniedziałek).

 

Do zawarcia umowy przez Internet potrzebny jest podpis elektroniczny, podpis zaufany albo podpis osobisty wszystkich założycieli. Takie podpisy muszą się znaleźć na formularzu umowy, który jest udostępniony we wspomnianym systemie teleinformatycznym. To wystarczy, żeby umowa była uznawana za zawartą.

 

Zgłoszenie do KRS też można złożyć elektronicznie. Trzeba do niego dołączyć umowę spółki, oświadczenie członków zarządu o wysokości kapitału akcyjnego i oświadczenie o tym, że wkłady na pokrycie akcji zostały wniesione w części przewidzianej w umowie, adresy do doręczeń (fizyczne albo elektroniczne), podpisaną listę akcjonariuszy z ich danymi i przypisaną im liczbą akcji. Wszystkie powyższe dokumenty również powinny być podpisane elektronicznie. Zgłoszenie do KRS-u musi mieć miejsce w ciągu 7 dni od zawarcia umowy spółki.

Taki sposób założenia spółki jest z pewnością łatwiejszy od zakładania na przykład spółki z ograniczoną odpowiedzialnością: jest szybszy, tańszy (opłata za wpis do KRS wynosi tutaj 250 złotych, a nie 500) i nie wymaga wychodzenia z domu. Z pewnością zachęci to przedsiębiorców.