Od 1 stycznia 2022 do użytku wejdą e-faktury, które mają być kolejnym krokiem w cyfryzacji podatków. Będzie to na pewno duża zmiana dla przedsiębiorców. Na czym będzie polegać?

Czy e-faktura ułatwi życie przedsiębiorców?

Warto zaznaczyć, że jeszcze w przyszłym roku e-faktura będzie dobrowolna, ale już od 2023 będzie obowiązkowa. Ministerstwo Finansów chce do nich przekonać przedsiębiorców, obiecując, że dzięki korzystaniu z e-faktur podatek będzie zwracany nie w terminie 60 dni, a już 40, a więc o 1/3 szybciej. Żeby się tak stało, przedsiębiorstwo musi jednak spełniać kilka warunków:

 

  • przede wszystkim wszystkie faktury firmy muszą być wystawione przy użyciu Systemu e-Faktur (więcej o systemie za chwilę). Wyjątkiem będą tutaj faktury uproszczone, które są wystawiane za pomocą kas fiskalnych (paragony z NIP) oraz faktury, których nie wystawia się w postaci ustrukturyzowanej z powodu braku zgodności ze wzorem faktury udostępnionym na elektronicznej platformie usług administracji publicznej,
  • firma musi być czynnym podatnikiem VAT przez okres minimum 12 miesięcy poprzedzających okres rozliczeniowy i musi składać za każdy okres deklaracje VAT,
  • przedsiębiorstwo musi posiadać w tym czasie rachunek rozliczeniowy lub imienny rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, zawarty na białej liście VAT;
  • nie może przekraczać kwoty 3 000 zł naliczonego podatku lub różnicy nierozliczonej w poprzednich okresach rozliczeniowych.

 

E-faktura gwarancją bezpieczeństwa faktur

Oprócz zalety, jaką jest z pewnością szybszy zwrot podatku VAT, e-faktura gwarantuje też, że nasze rozliczenia staną się bardziej przejrzyste i zabezpieczone. Po wprowadzeniu faktury do systemu będzie już ona w bazie danych Ministerstwa i nie grozi nam jej zniszczenie czy zagubienie. Oznacza to, że przedsiębiorca nie będzie musiał prowadzić archiwizacji faktur, tak jak to musi robić teraz. Zniweluje to też konieczność wydawania duplikatów. Nowy system ma również ułatwić kontrole, ponieważ wszystkie faktury będą dostępne elektronicznie.

Polska jest jednym z pionierów, jeżeli chodzi o e-usługi administracji, ponieważ będzie dopiero 4 krajem, który wprowadzi e-faktury w Europie. Ten sposób ma zwalczyć proceder wyłudzeń VAT i przyspieszy wykrywanie przestępców podatkowych.

 

Jak e-faktury będą wyglądać w praktyce?

Przedsiębiorcy będą wysyłać e-faktury do Krajowego systemu e-faktur, w którym każdy z nich będzie musiał mieć konto. Dokument będzie miał nadany numer identyfikacyjny i zostanie w nim sprawdzona poprawność informacji. Firma będzie musiała dostosować swoje faktury do obowiązującego wzoru i zintegrować z Krajowym systemem własny program do fakturowania.

W momencie nadania fakturze numeru identyfikacyjnego będzie ona uznana za wystawioną. Aby dostać dokument w systemie, zgodę na nią będzie musiał wyrazić odbiorca. Jeżeli tego nie zrobi, to przedsiębiorca będzie musiał ją też dostarczyć w wersji papierowej albo elektronicznej. Korekta takiej faktury będzie wystawiana zarówno w formie e-faktury, jak i w wersji obecnej.

Na razie trwa okres konsultacji z przedsiębiorcami i wdrażanie ich w nowy system.